foto1
Running text caption 1
foto1
Running text caption 2
foto1
Running text caption 3
foto1
Running text caption 4
foto1
Running text caption 5
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem

          Znowu byliśmy w Warszawie na, chyba już tradycyjnym, zjeździe Klubów Historycznych, aby wybrać najlepszą młodzieżową książkę historyczną roku 2019. Na zjazd pojechali tegoroczni klubowicze:


Oliwia Kałuża z IIA,
Szymon Cybulski i Jakub Miksa z IAp
Dominik Żyłka z IAg
Mikołaj Pamuła z IITi
Paweł Rudyk IVTi


         Znowu było pięknie. Spotkaliśmy „starych” przyjaciół z Suwałk, z Polic, Krosna, Warszawy (IX i LXIV LO), Radomia, Strzelina, Łodzi. Pojawili się nowi – Bielsko Biała, Szczekociny i „Batory” z Warszawy. Gorąco przywitali nas przedstawiciele fundacji Kazimierza i Zofii Moczarskich z Elżbietą Moczarską na czele i koordynatorem zjazdów, Adamem Rębaczem z warszawskiej „Dziewiątki”.
          W pierwszy dzień gościła nas w swojej siedzibie Fundacja Batorego. Uczniowie uczestniczyli w grze „Moczarski w sześciu słowach” i redagowali gazetę „Kuriera Polskiego”. Potem obradowali, aby wyłonić laureata nagrody. Nasz „Klub” wytypował „Stommizm” Radosłąwa Ptaszyńskiego – biografię wielkiego człowieka, Stanisłąwa Stommy. Wygrała nasza rezerwowa praca – Hirszfeldowie, biografia małżeństwa Ludwika i Hanny Hirszfeldów, niezwykłych lekarzy i naukowców, odkrywców grup krwi, autorstwa Pani Profesor Urszuli Glensk.
        W kolejnym dniu, w poniedziałek 9 grudnia, mieliśmy spotkanie w redakcji tygodnika „Polityka” z Marianem Turskim, szefem działu historycznego gazety oraz Leszkiem Będkowskim, redaktorem znanego dodatku do „Polityki” - „Pomocnika Historycznego” (kilkanaście numerów przywieźliśmy ze sobą). Potem udaliśmy się do siedziby stołecznego „Domu Spotkań z Historią”, gdzie rozmawialiśmy z wybitnym pisarzem Józefem Henem – poznaliśmy historię jego życia i twórczości. Wieczorem, w Pałacu Rzeczypospolitej na Placu Krasińskich, wzięliśmy udział w uroczystej gali przyznania nagród na najlepsza Książkę Historyczną Roku. W kategorii dorosłej zwyciężyła analityczna praca młodej etnografki, Olgi Linkiewicz – „Lokalność i Nacjonalizm”.
          Na spotkaniu zrobiliśmy sobie zdjęcie z powszechnie znanym historykiem i ekspertem telewizyjnym prof. dr. hab. Antonim Dudkiem. Można było spotkać Pana Profesora Andrzeja Friszke, redaktora Adama Michnika i wszystkich autorów nominowanych do nagrody książek.
          W ostatni dzień, we wtorek odbyły się spotkania autorskie z laureatami nagród. Urszula Glensk, nagrodzona przez młodzież, okazała się ciepłą, niepokorną i bardzo żywą osobą. Opowiadała o swojej książce i w ogóle o pracy ze swadą. Zachęcała młodzież do czytania i studiowania pasji, a nie pieniędzy. Olga Linkiewicz natomiast to świeżo upieczona Pani doktor, która z równie wielka pasja opisywała swoje naukowe i życiowe inspiracje, które zaprowadziły ja do pracy na świadomością ludności wiejskiej we Wschodniej Galicji w dwudziestoleciu międzywojennym. I na tym się skończyła tegoroczna przygoda w Warszawie... O 15.10 ekspres „Konopnicka” wyruszył z Warszawy Centralnej, z nami na pokładzie, do Lublińca. Wszyscy zdrowo i cało wylądowali w domu. Taki wyjazd to jest coś, co powinno się każdemu uczniowi zdarzyć przynajmniej raz w roku, przez całą szkołę – tak było fajnie!

Oliwia, Paweł, Mikołaj, Dominik, Jakub, Szymon i... , a niech tam: Arek;)

79655564 802023680220910 5058215647725486080 n

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. To ustawienie można w każdej chwili zmienić, klikając opcję „Zmień ustawienia”. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, kliknij opcję „Tak, zgadzam się”. Dowiedz sie więcej na temat plików COOKIE np. jak je usuwać i co przechowują. Polityka prywatności - cookie.

  Akceptuje pliki COOKIE pochodzące z tej strony