foto1
Running text caption 1
foto1
Running text caption 2
foto1
Running text caption 3
foto1
Running text caption 4
foto1
Running text caption 5
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem

W dniach 6 i 7 marca 2020 roku w budynku administracyjnym Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu odbyła się XXIX edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020”, który zorganizowany został przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego przy współpracy Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych - pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły. Wzięło w nim udział 65 osób dorosłych oraz 143 osoby w kategorii: dzieci i młodzież szkolna.
Uczestnicy konkursu dla dzieci i młodzieży zobowiązani byli do przyniesienia ze sobą własnoręcznie wykonanej kroszonki, pisanki, jajka trawionego kwasem lub oklejanki, narzędzia do wykonania prac oraz jajka przygotowanego do zdobienia.
W czasie trwania konkursu uczestnicy wykonali jedną pracę, dowolną tradycyjną techniką zdobniczą.

Zdjęcia

Po zakończeniu przewodu konkursowego prace zostały przekazane Jury, które dokonało oceny według następujących kryteriów:

* zachowanie tradycyjnych motywów i kolorystyki
* precyzja i dokładność wykonania
* walory artystyczne

z zachowaniem podziału na następujące techniki:

* kroszonki – jajka wykonane techniką rytowniczą (drapane)
* pisanki – jajka wykonane techniką batikową (pisane woskiem)
* jajka wykonane innymi technikami (np. trawione kwasem, oklejane, obszywane).
Pojawiły się wyniki. Pięknie zdobione jajko Emilii, wykonane techniką rytowniczą w czasie trwania zmagań, zdobyło 3 miejsce. Emilia doskonaliła swoje umiejętności pod czujnym okiem instruktorki- bibliotekarki z Biblioteki w Żędowicach, pani Urszuli Piekacz. Pani Urszula, nasza absolwentka, od lat prowadzi grupy uczennic, które zdobywają wysokie miejsca w konkursach kroszonkarskich w gminie, powiecie i województwie.

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. To ustawienie można w każdej chwili zmienić, klikając opcję „Zmień ustawienia”. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, kliknij opcję „Tak, zgadzam się”. Dowiedz sie więcej na temat plików COOKIE np. jak je usuwać i co przechowują. Polityka prywatności - cookie.

  Akceptuje pliki COOKIE pochodzące z tej strony