foto1
Running text caption 1
foto1
Running text caption 2
foto1
Running text caption 3
foto1
Running text caption 4
foto1
Running text caption 5
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem

 nauczanie online

 

Sięgnij po kilka prostych rozwiązań, dzięki którym nauka online będzie Ci szła równie skutecznie jak nauka w szkole:


1. Ustal sobie harmonogram nauki


Nawet jeśli nie musisz wstać o określonej godzinie ani uczestniczyć w lekcjach o wczesnej porze, wprowadź sobie stały harmonogram działania. Określ jasno:
• o której godzinie wstajesz (najlepiej, by była to pora zbliżona do tej, o której budziłeś się do szkoły),
• kiedy zaczynasz naukę – im wcześniejsza godzina, tym lepiej dla Twojego umysłu,
• jak często i jakie przerwy będziesz sobie robić – zastanów się, czy wolisz jedną, ale dłuższą, czy kilka krótszych. A jeśli nie masz pewności, poeksperymentuj!


2. Stwórz sobie dobre miejsce do nauki


Potrzebna Ci przestrzeń, którą mózg będzie utożsamiał z pracą i przestawiał się na odpowiedni tryb działania. Może będzie to Twoje biurko, a może wygodny fotel, w którym rozsiądziesz się z laptopem? Ważne, aby miejsce, które wybierzesz, było:
• stałe – to będzie sprzyjało koncentracji,
• uporządkowane – panujący dookoła bałagan może przełożyć się na poczucie chaosu w Twojej głowie,
• odpowiednio wyposażone – zanim zabierzesz się do działania, upewnij się, że masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz. Kubek herbaty, ładowarka do laptopa, notatki, przybory do pisania… Chodzi o to, żebyś nie musiał kilka razy wstawać i się rozpraszać.


3. Przygotuj się „do działania” tak, jakbyś miał iść do szkoły


Nie wystarczy, że wstaniesz o godzinie podobnej do tej, o której budziłbyś się na lekcje. Jeśli zasiądziesz do nauki w piżamie… również zadziała to na Twój mózg dekoncentrująco. Przygotuj się tak jak do szkoły: umyj się, ubierz, zjedz śniadanie. Dzięki temu podświadomie poczujesz, że przyszedł czas na pracę, a nie na błogie lenistwo.


4. Nie odkładaj pracy „na później”


Nauczyciel wyznaczył termin przesłania pracy domowej na koniec tygodnia? Inny poprosił o wykonanie dużego projektu z datą oddania na za tydzień lub dwa? Wydaje się, że to dużo czasu, prawda? Niby tak, ale… jeśli te zadania się skumulują, możesz mieć problem z ich wykonaniem na czas. A to może się kończyć stresem i złą oceną.
W zamian:
• staraj się pracować każdego dnia – w miarę swoich możliwości czasowych i umysłowych,
• podziel wykonanie większych projektów na etapy – wtedy będzie Ci łatwiej zaplanować pracę nad ich wykonaniem. Przykładowo, jeśli masz przygotować prezentację multimedialną, która ma mieć ok. 20 slajdów i tydzień na jej wykonanie – rób ok. 4 slajdy dziennie,
• rób sobie przerwy podczas pracy nad dłuższym zadaniem – może to być np. 5 minut na każde 25 minut działania


5. Wyeliminuj „przeszkadzacze”


Trudno Ci zachować dobrą koncentrację, bo co chwilę przychodzą do Ciebie powiadomienia na Facebooku, Tok-Toku, WhatsAppie, Instagramie albo zobaczyłeś, że Twój ulubiony twórca dodał nowy filmik na YouTube? A może zadzwonił kolega i ma do Ciebie pilną sprawę? Lista rzeczy, które będą próbowały odciągnąć Twoją uwagę od tego, co masz do zrobienia, ciągnie się w nieskończoność.
Nie daj się im odciągnąć od pracy, którą masz do wykonania. Dzięki temu szybciej ukończysz zadania i będziesz mógł oddać się rozrywce. Jak to zrobić? Możesz np.:
• wyciszyć powiadomienia w telefonie – zastanów się, ilu z nich tak naprawdę potrzebujesz, a które tylko „zaśmiecają” Ci smartfona i odwracają niepotrzebnie uwagę,
• wyciszyć cały telefon i np. odłożyć go na czas pracy do ładowania,
• poprosić znajomych i rodzinę, aby nie przeszkadzali Ci, kiedy pracujesz.

 

Powodzenia!

Pedagog : Ewa Martinez

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. To ustawienie można w każdej chwili zmienić, klikając opcję „Zmień ustawienia”. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, kliknij opcję „Tak, zgadzam się”. Dowiedz sie więcej na temat plików COOKIE np. jak je usuwać i co przechowują. Polityka prywatności - cookie.

  Akceptuje pliki COOKIE pochodzące z tej strony