foto1
Running text caption 1
foto1
Running text caption 2
foto1
Running text caption 3
foto1
Running text caption 4
foto1
Running text caption 5
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem

 

5A6FECBA 6F8D 4827 84B7 7A8EAABAC099        Tradycji zadość się stało...Po raz kolejny pojechała rozszerzona grupa z Wos-u szlakiem siedzib najwyższych instytucji Rzeczypospolitej. Jak zwykle przygotowaliśmy wystąpienia uczniowskie przed każdym z budynków. Ich treścią była historia budynku ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej oraz – co oczywiste – „lokator” wraz z przedstawieniem „jego” kompetencji. Dodatkiem było zadanie samodzielnego doprowadzenia grupy do właściwego miejsca przez prezentującą osobę przy pomocy GPS-u. Poszło to ostatnie..., jak poszło, ale... poszło! No i tak: odwiedziliśmy Sejm. Tu jednak przykra niespodzianka - instytucja ta zamyka się przed nami coraz bardziej. Daliśmy temu wyraz z ewaluacji wizyty o którą prosi zawsze Wszechnica Sejmowa. Teraz można tylko przejść się po galerii nad salą plenarną. Nieco rekompensował nam niedosyt zwiedzania talent i zaangażowanie młodej przewodniczki. Tyle więcej, że w tym roku zdołaliśmy wejść do gmachu. Potem przez Łazienki doszliśmy do Belwederu. Stąd rzut kamieniem było do siedziby premiera przy Alejach Ujazdowskich. Kolejna osoba poprowadziła nas do metra i ze stacji Świętokrzyska poszliśmy pod „Trumniak” (tak warszawiacy nazwali zbudowaną w 1975 roku siedzibę Narodowego Banku Polskiego). Nieco trudniejsze zadanie miał uczeń, który musiał doprowadzić nas pod Sąd Najwyższy. Ale się udało. Na koniec, przez Stare Miasto, dotarliśmy do siedziby Prezydenta Rzeczypospolitej na Krakowskim Przedmieściu. I tak się wszystko skończyło. Cała wędrówka trwała od 9.00 do 16.00 z przerwą na obiad. Po drodze obejrzeliśmy mnóstwo miejsc z kart podręczników. I, miejmy nadzieję, że zdołaliśmy wyrobić sobie jako taki obraz stołecznej Warszawy oraz głównych instytucji naszego państwa. Może i efekt jakiś z tego będzie...

 

ds           Przyzwyczailiśmy się już do świętowania różnych dni w roku kalendarzowym – Dzień Nauczyciela, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Pielęgniarki, Dzień Strażaka. Lubimy je obchodzić, czekamy na nie, składamy życzenia, dajemy kwiaty… Wśród tych popularnych świąt są też mniej znane o których istnieniu nawet byśmy nie pomyśleli. W naszej szkole obchodziliśmy w ostatnim czasie Dzień Geografa i Dzień Sekretarki. Z tej okazji Samorząd Szkolny przybył z życzeniami i drobnym upominkiem. Łatwo nie było, ponieważ prezent trzeba było zdobyć rozwiązując quiz tematyczny. Panie wykazały się kompetencją w swojej dziedzinie, gdyż wyśmienicie odpowiedziały na zadane pytania i tym sposobem stały się posiadaczkami słodkich pralin i osobliwego biletu lotniczego. Jeszcze raz w imieniu całej społeczności szkolnej dziękujemy za ogromne zaangażowanie włożone w wykonywanie swojego zawodu i życzymy dalszych sukcesów.


S.U.

 

rocky m         On 21 May the group of FCE course students attended the lecture about the amazing places in the Rocky Mountains in America and the most popular inhabitants there – the Indians. The encounter had a place in Opole and the lecturer was Jeff Hamblen. Jeff is Californian so the spots he was talking about were rather close to his heart. During the meeting he displayed the films about the most outstanding parks in the mountains and described the places especially famous from their beauty and breathtaking views. He also mentioned about the Mormons and their culture. In the second part of his speech he presented the short history of the Pueblo, Apache and Sioux native Americans. It was particularly interesting because Indians still live in America and they preserve their unigue tradition in art and music.


The students really appreciated the language Jeff used and the form of his presentation. It was a happy time to practise English and get to know something new. Nice atmosphere, friendly place, good fun. Let us hope that we will be able to participate in that kind of free lessons in the future.

FCE students – Kuba, Oliwia, Dawid, Antonina, Zuza, Paweł, Julia, Ewa, Kamila, Karolina.


Absolwenci ZSP w Zawadzkiem otrzymali świadectwa.


IMG 0507            To już 70 rocznik, który opuścił mury naszej szkoły. Rafał Wilczek otrzymał 3494 świadectwo ukończenia LO im. Mieszka I w Zawadzkiem. Uroczystość, która odbyła się w kinoteatrze zgromadziła szacowne grono gości. Zaszczycili nas obecnością Starosta Strzelecki- Janusz Żyłka, Burmistrz Zawadzkiego- Mariusz Stachowski, długoletni dyrektor szkoły i obecnie radny powiatowy Ryszard Pagacz, wielu przedstawicieli zaprzyjaźnionych zakładów pracy, stowarzyszeń. Przybyli najważniejsi uczestnicy - abiturienci i ich rodzice. Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie młodszych klas pod bacznym okiem Pani Beaty Gratzke i Pani Agnieszki Miksy. Poczet sztandarowy, od lat będący pod opieką wuefistów, składający się z uczniów klasy 3a- Darii Grzeczkowicz, Zuzanny Miksy i Rafała Wilczka przekazał sztandar następcom- uczniom klasy 2a- Marcelowi Świerczokowi, Karolinie Wiechcińskiej, Wioletcie Ziai, by godnie reprezentowali imię naszej szkoły.
          W części oficjalnej nagrodzono uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, przekroczyli wysoką granicę średnich ocen (4, 75) i uzyskali świadectwo z wyróżnieniem. Byli to Katarzyna Muszkiet, Gabriela Werner, Natalia Koloch, Rafał Wilczek i Kamil Skrzypiec. Nagrody otrzymali również uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen ponad 4,00. Nagrodzono również osoby, które uczestniczyły i wygrywały w wielu olimpiadach, konkursach, zawodach sportowych. Najlepsi sportowcy- Grzegorz Hentschel i Karolina Wiśniewska otrzymali cenne podarunki od prezesa Technodrewu- Adama Smereczańskiego. Liczni wolontariusze, pracujący z dziećmi, młodzieżą ale i osobami w podeszłym wieku, otrzymali podziękowania i potwierdzenia swojej, jakże cennej dla społeczeństwa, pracy.
Absolwenci mogli zdobywać wiedzę, realizować się w wielu dziedzinach, dzięki oparciu w rodzicach i rodzinach. Pomagali im nauczyciele, wychowawcy, wszyscy pracownicy szkoły, za co gorąco przedstawiciele młodzieży podziękowali. Wzruszająca uroczystość dobiegła końca i dyrektor szkoły- Zdzisław Żuchowski zaprosił abiturientów po odbiór świadectw maturalnych 4 lipca.


Wychowawczyni 3a – Mirosława Kądziołka

 

W dniu 17 maja 2019 r. została podpisana UMOWA PATRONACKA pomiędzy:


Wydziałem Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, reprezentowanym przez: prof. dr hab. Bolesława Domańskiego - Dziekana Wydziału Geografii i Geologii UJ i dr hab. Mariusza Kędzierskiego – Dyrektora Instytutu Nauk Geologicznych UJ,


a


Powiatem Strzeleckim, reprezentowanym przez Zarząd Powiatu Strzeleckiego, w imieniu którego umowę podpisali Pan Józef Swaczyna – Starosta Strzelecki i Pan Waldemar Gaida – Wicestarosta Strzelecki


oraz


Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem reprezentowanym przez Dyrektora Pana Zdzisława Żuchowskiego.

 

Współtwórcą umowy patronackiej, jak również będącym odpowiedzialnym za jej realizację jest Pan prof. dr. hab. Joachim Szulc, któremu składamy szczególne podziękowania za zaangażowanie i opracowanie szczegółów umowy. Podziękowania składamy również Panu dr. Arkadiuszowi Baronowi, który od wielu lat współpracuje z Panem prof. dr. hab. Joachimem Szulcem, a w szkolnej Izbie Regionalnej prezentuje geologiczną strukturę naszego regionu.

W preambule do umowy zapisano następujące słowa:
„Powiat Strzelecki wyróżnia się szczególnym, niezwykle bogatym, naturalnym potencjałem dla edukacji w zakresie nauk o Ziemi, czego dowodem jest, m.in. utworzenie tu, decyzją Ministra Środowiska, w 2010 roku, drugiej w Polsce, jednostki o randze Krajowego Geoparku tj. „Geoparku Góry Św. Anny”. Niestety, tenże potencjał jest, kontrastowo w znikomym stopniu, wykorzystywany w procesie nauczania szkolnego o historii regionu, w tym o jego historii geologicznej. W procesie poznania geologii regionu opolskiego, a szczególnie regionu strzeleckiego, walny udział mają naukowcy z Instytutu Nauk Geologicznych UJ. W tym kontekście szczególnie wartym podkreślenia jest możliwość wykorzystania ich dorobku, w ponadstandardowym trybie aplikacji, dla edukacji przyrodniczej w szkołach regionu strzeleckiego, w tym, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem. Najlepszą formą realizacji tego celu jest patronat ze strony akademickiej, umożliwiający wzrost jakości kształcenia i przygotowanie młodzieży do kontynuacji nauki w zakresie nauk przyrodniczych zwłaszcza z dziedziny nauk o Ziemi.”

W treści umowy umieszczono wzajemne zobowiązania.


Wydział Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zobowiązał się do:


1) wspierania koncepcyjnego Szkoły realizującej rozszerzony program nauczania
2) udzielania wsparcia przy opracowywaniu autorskich programów nauczania i ich wdrażania
3) udostępniania pomieszczeń Wydziału do wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych oraz społeczno – kulturalnych
4) pomocy w nawiązywaniu kontaktów z instytucjami krajowymi i zagranicznymi, które mają wpływ na jakość i poprawę warunków funkcjonowania Szkoły oraz modernizację poziomu kształcenia
5) wspierania przedsięwzięć służących popularyzacji nauki i działalności kulturalnej.

 

W ramach umowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem zobowiązał się do:


1) współpracy z Wydziałem, której efektem może być opracowanie autorskich programów nauczania
2) prezentowanie wśród uczniów i nauczycieli oferty dydaktycznej Wydziału
3) udostępnianie swoich sal i pracowni na potrzeby wspólnie podejmowanych działań
4) współpracy z Wydziałem w zakresie projektów edukacyjnych krajowych i międzynarodowych
5) współdziałania w projektach Wydziału w zakresie nowych technologii nauczania
6) utworzenia tablicy informacyjnej o objęciu patronatem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem przez Wydział Geografii i Geologii UJ.

W ramach współpracy Powiat zobowiązał się do tworzenia warunków organizacyjnych i wspierania Szkoły we wszelkich dziedzinach zmierzających do realizacji i rozwoju współpracy z Wydziałem.

        Uczniowie szkoły wraz Panią Beatą Gratzke po części oficjalnej mieli okazję zwiedzić kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pan prof. dr. hab. Joachim Szulc oprowadził uczniów po Wydziale Geografii i Geologii pokazując zarówno laboratoria, bibliotekę wydziału jak również panoramę Krakowa z dachu wydziału. Szczególne wrażenie wywarło Centrum Edukacji Przyrodniczej, zgromadzone tam eksponaty i sposób ich prezentacji. Uczestnicy spotkania wysłuchali dwa wykłady w ramach odbywających się GEOLOGY DAYS (Dni Geologii to studencka konferencja naukowa organizowana przez Koło Naukowe Geologów Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Zdjęcia z wizyty naszej delagacji w Krakowie publikujemy w galerii.

IMG 0139

        Przypominamy uczniom gimanazjum oraz uczniom 8 klasy szkoły podstawowej, że rozpoczął się nabór do szkół średnich w naszym województwie. Pierwszym etapem rekrutacji jest rejestracja kandydata w elektronicznym systemie rekrutacji. Kandydat jest zobowiązany do założenia konta w systemie w dnich od 13.05.2019r do 21.06.2019r. Po tym terminie system zostanie zamknięty i rejestracja kandydata nie będzie możliwa!

Aby przejśc do elektronicznego systemu rekrutacji kliknij w odpowiednią kafelkę i załóż konto.

gim

psp

 

 

 

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. To ustawienie można w każdej chwili zmienić, klikając opcję „Zmień ustawienia”. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, kliknij opcję „Tak, zgadzam się”. Dowiedz sie więcej na temat plików COOKIE np. jak je usuwać i co przechowują. Polityka prywatności - cookie.

  Akceptuje pliki COOKIE pochodzące z tej strony