W roku szkolnym 2025/2026
w Zespole Szkół Ponadpodstawowych
w Zawadzkiem
będziemy prowadzili rekrutację do oddziałów klas I:
1) Liceum ogólnokształcącego (4-letniego)
2) Technikum informatycznego (5-letniego)
3) Szkoły Branżowej I stopnia (3-letniej)
Rekrutacja do naszej szkoły wzorem poprzednich lat będzie się odbywała z wykorzystaniem elektronicznego systemu rekrutacji firmy VULCAN. System rekrutacji dostępny jest pod adresem: https://opolskie.edu.com.pl. Aby zgłosić swoją kandydaturę do klasy pierwszej wybranego oddziału należy założyc na stronie konto korzystając ze swojego numeru PESEL oraz adresu email. Po zalogowaniu w systemie kandydat korzystając z oferty szkół wybiera oddział/oddziały w których chciałby podjąć naukę 1 września.
Postępowanie rekrutacyjne do szkoły podzielone jest na etapy i realizowane jest zgodnie z harmonogramem przedstawionym poniżej. Na każdym etapie rekrutacji kandydat oraz szkoła średnia przeprowadzają niezbędne czynności określone przez Ministra Edukacji Narodowej.
Szczegółowe zasady i regulaminy rekrutacji do każdego typu szkoły i każdego oddziału publikujemy poniżej. Dokumenty zawierają informacje o sposobie obliczanie liczby punktów dla każdego kandydata, trybie odwoławczym od decyzji komisji rekrutacyjnej, szczegółowym terminarzu rekrutacji.
1) Regulamin dla Liceum ogólnokształcącego (4-letniego)
2) Regulamin dla technikum informatycznego (5-letniego)
3) Regulamin dla Szkoły Branżowej I stopnia (3-letniej)
W razie problemów z posługiwaniem się systemem rekrutacji elektronicznej prosimy o kontakt ze szkołą - na pewno pomożemy!
Zapraszamy do zapoznawania się z publikacjami dotyczącymi rekrutacji:
Dlaczego My - argumenty za wybrome właśnie naszej szkoły
Prezentacja PowerPoint - rodzaje szkół, oddziałów oraz ich specyfika
Film promocyjny - materiał przygotowany przez uczniów naszej szkoły
Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Zawadzkiem:
1a - klasa społeczna
Profil przygotowuje do studiów na kierunkach humanistycznych np. filologia polska, kulturoznawstwo, filozofia, administracja socjologia, politologia, dziennikarstwo, filologia angielska, geografia i wiele innych.
W ramach dodatkowych zajęć dla uczniów proponujemy poszerzenie wiedzy, by być osobą umiejącą oddziaływać na opinię społeczną przez media. Nauczymy pisać newsy, artykuły. Pokażemy, jak kształtować swoje kompetencje społeczne, tworzyć strony internetowe i blogi. Zainspirujemy do tworzenia zdjęć czy filmów. W ramach profilu uczniowie nauczą się redagować nie tylko media społecznościowe, ale również szkolną gazetę „My o Nas” - od lat regularnie wydawaną w naszej szkole.
Profil humanistyczny jest skutecznym przygotowaniem do podjęcia dalszego kształcenia na uniwersytetach lub innych uczelniach w zakresie nauk społecznych, administracji. Szeroki wachlarz specjalizacji obejmuje również dziennikarstwo, socjologię, kulturoznawstwo i wszystkie filologie.
Uczniowie tego profilu są bardzo aktywni biorąc udział w projektach, konkursach i wydarzeniach społeczno-kulturalnych. W ostatnich latach we współpracy z warszawskim Ośrodkiem Karta zgłębiali historię lokalną. Uczestniczyli w wyjazdach na studyjne spotkania do Warszawy. Uczestnicząc w projektach wzbogacili naszą wiedzę o lokalne, a zapomniane miejsca i osobowości. Skutecznie od lat są laureatami konkursu Historia Bliska. Współpracujemy również z Fundacją Moczarskich, co zwiększa świadomość historyczną młodych ludzi. Od lat w szkole działa Izba Regionalna. Jest to muzeum tradycji naszego regionu, gdzie eksponaty są przekazywane przez rodziców naszych uczniów.
Zadaniem realizowanym od prawie 60 lat jest gazeta uczniowska „My o Nas”. To periodyk dokumentujący życie szkoły i poruszający tematy interesujące młodzież. Absolwenci – dawni redaktorzy gazety - obecnie pracują w wielu wydawnictwach, telewizji czy portalach internetowych.
1b – klasa biologiczno - chemiczna
Profil przygotowuje do studiów na kierunkach, np. medycyna, stomatologia, farmacja, pielęgniarstwo, weterynaria, ratownictwo medyczne, kosmetologia, fizjoterapia, biotechnologia, technologia żywienia, psychologia oraz inne kierunki oferowane przez uniwersytety rolnicze, przyrodnicze i akademie wychowania fizycznego
Wybierający profil biologiczno – chemiczny uczniowie otrzymują możliwość zdobycia solidnej wiedzy właśnie z zakresu biologii, chemii lub matematyki. Ponadto uczniowie nabędą kompetencje rozpoznawania zagrożeń dla zdrowia własnego i innych, rozwijania umiejętności podejmowania działań profilaktycznych. Dodatkowym atutem będzie zdobycie certyfikatu z zakresu ratownictwa przedmedycznego. Okresowo prowadzone będą także zajęcia specjalistyczne we współpracy z Opolskim Oddziałem Okręgowym PCK, Laboratorium Analitycznym w Zawadzkiem, Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.
Technikum w Zawadzkiem
TECHNIK INFORMATYK - Symbol cyfrowy zawodu 351203
Kwalifikacje:
INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych
INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
Zawód przygotowuje do:
W ramach profilu prowadzone są zajęcia m.in. ze sprzętu komputerowego, systemów operacyjnych, sieci komputerowych, baz danych oraz technik programowania. Podejmowane są głównie zagadnienia dotyczące budowy, konfiguracji i naprawy komputera, zakładania sieci komputerowych, konfiguracji urządzeń sieciowych, zakładania i zarządzania bazami danych oraz programowania w różnych językach (JavaScript, PHP, C++, SQL, Python).
Z uwagi na fakt, że kształcenie w technikum podzielone jest na teorię i praktykę uczniowie uzyskują kompleksową wiedzę i umiejętności w zawodzie. Uczeń w czasie nauki uzyskuje kolejne kwalifikacje, które po ukończeniu szkoły średniej upoważniają go do otrzymania tytułu technika informatyka.
Szkoła od kilku lat w rankingu techników „Perspektyw” zajmuje wysokie miejsca dzięki najwyższej zdawalności egzaminów zawodowych, sięgającej 100%.
BRANŻOWA SZKOŁA I stopnia - 3-letnia
UCZEŃ MOŻE KSZTAŁCIĆ SIĘ W WYBRANYM PRZEZ SIEBIE ZAWODZIE jako młodociany pracownik:
Uczeń:
Szkoła prowadzi rekrutację do klasy wielozawodowej, gdzie praktyczna nauka zawodu odbywa się u pracodawcy
W szkole branżowej uczniowie kształcą się we wszystkich zawodach objętych KLASYFIKACJĄ ZAWODÓW SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO dla szkół tego typu. Do tej pory uczniowie naszej szkoły najczęściej wybierali naukę w zawodach: stolarz, mechanik, fryzjer, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych.
Nauka w szkole obejmuje przedmioty ogólne. Przedmioty zawodowe teoretyczne dla poszczególnych specjalności prowadzone są na kursach zawodowych, których koordynatorem jest Wojewódzki Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Kluczborku w województwie opolskim lub innych ośrodkach w Polsce. Kurs zawodowy trwa 4 tygodnie w każdej klasie. Uczeń jest młodocianym pracownikiem, który pospisuje umowę o pracę z pracodawcą. Aby ukończyć szkołę musi podejść do egzaminu zawodowego nadającego kwalifikację lub tytuł czeladnika.
Praktyczna nauka zawodu odbywa się u pracodawców, po podpisaniu umowy o naukę zawodu, w charakterze pracownika młodocianego. Zajęcia te trwają od 2 do 3 dni w tygodniu. W bieżącym roku szkolnym szkoła podpisała listy intencyjne z trzema lokalnymi firmami: Kapica sp. z o.o., Technodrew Polska Wyposażenie Wnętrz Sp. z o.o. oraz Alchemia S.A. Oddział Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem. Zgodnie z podpisanymi dokumentami szkoła podjęła współpracę z w/w firmami w zakresie kształcenia praktycznego. Firmy te oferują uczniom naszej szkoły kształcenie praktyczne oraz praktyki zawodowe i staże w wielu zawodach (m.in. stolarz, ślusarz, elektryk, elektronik, mechatronik, magazynier – logistyk, operator maszyn i urządzeń przemysłu metalurgicznego, operator obrabiarek skrawających, mechanik precyzyjny).
Po zakończeniu nauki uczniowie otrzymują świadectwo ukończenia szkoły branżowej. Na jego podstawie mogą kontynuować naukę na poziomie technikum oraz zdają egzaminy kwalifikacyjne na tytuł czeladnika w określonym zawodzie. Po jego zdobyciu mogą podjąć starania o uzyskanie tytułu mistrza.
Uczeń po zakończeniu edukacji szkolno-zawodowej jest przygotowany do podjęcia pracy oraz dalszego rozwoju w zależności od upodobań własnych lub potrzeb rynku pracy.
DODATKOWE INFORMACJE w zakresie wyboru pracodawcy
W zakresie kształcenia młodocianych pracowników w szkole branżowej proponujemy wybór zawodów u naszych partnerów:
KAPICA SP. Z O.O. SP.K.
Proponowane zawody:
MAGAZYNIER-LOGISTYK 432106
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
SPL.01. Obsługa magazynów
Technodrew Polska Wyposażenie Wnętrz Sp. z o.o.
Proponowane zawody:
STOLARZ 752205
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
DRM.04.Wytwarzanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych
BUSHIDO SPORT DUBIEL SPÓŁKA KOMANDYTOWO-AKCYJNA
Proponowane zawody:
MAGAZYNIER-LOGISTYK 432106
47-120 Żędowice
ul Dworcowa 24 c
Telefon: +48 574 887 445